Lite gjennomtenkt over lang tid 🙂
De som hørte etter på lørdag fikk med seg at Ducati har røtter i racing.
Ducati har per i dag ingen modeller som passer inn i klassene supersport eller superbike i NM.
Motstanderne klarte, med spansk taktikk og kupp av forbund (NMF) å forby V4R i klassen Superbike. Alt dette med bakgrunn i at det ble tildelt kongepokal i klassen 2019. (sikre kilder, tidligere europamester, da er det ikke mange å velge mellom...)
For min del må jeg si at det er en skam at man ikke i 2019 kan kjøpe nytt materiell i Holmestrand eller Fredrikstad (bl.a.) for å stille opp i en av de nasjonale klassene i roadracing.
Med bakgrunn i at Ducati antageligvis er den mestselgende produsenten av sportssykler (hvis jeg skal dømme ut i fra det jeg ser av nyregistrerte sportssykler på tyrigrava, i Oslo og på Rudskogen (torsdager med senior + helger) osv.
Mitt forslag er at det etableres ett team med utgangspunkt i presentere merket på arenaen. Det kan benyttes allerede etablert fører (1) eller satses på talent (1 eller flere), men utgangspunktet bør være å velge en god ambassadør for merket.
Jeg har ikke midlene som skal til, desmodromene har det sikkert ikke...men mye kan løses med gode intensjoner...
Det som er sikkert er at en 1199R passer inn i Superbike klassen, alle de andre modellene passer inn i "Free for all".
Det eneste jeg har er visjonen 🙂 (ikke løsningen)
Andre alternativer er å støtte opp under medlemmer for å vise frem Ducati modeller i "Free for all", eller fasilitere for en "merkes-cup" type 959 (eller hva den nye versjonen blir navnet)
Alternativ 4 må være å overgå alt tullet i NMF og stable på bena ett mer tidsriktig mesterskap med nakensykler (det er her salgsvolumet ligger?) NMF bør være interesserte i modernisering av mesterskapet som høster liten interesse, synkende antall påmeldinger osv.
Som jeg prøver å si, Ducati har utgangspunkt i racing, og i dag er merket ute av aksjon grunnet norske regler og en viss kongepokal. Dette er en situasjon jeg (personlig) er utilpass med 🙂
Oppsummering:
Alt. 1 - Ducati team (promotering og utvikling av talenter, samlingspunkt for Ducatistier og kompetanse)
Alt. 2 - Støtte medlem(mer) ved deltakelse
Alt. 3 - Merkescup (rr sykler type 959 f.eks.)
Alt. 4 - Noe nytt og spennende (f.eks. serie for nakensykler, motard eller scramblere)